poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Wróć, jeśli pamiętasz - recenzja książki

Wróć, jeśli pamiętasz autorstwa Gayle Forman to kontynuacja bestsellera Zostań, jeśli kochasz (znanego też pod wcześniejszym tytułem Jeśli zostanę), powieści o nastolatce, która w wypadku samochodowym traci rodzinę. Sama nie umarła, natomiast trwa w stanie zawieszenia, podczas którego wspomina dotychczasowe życie, aby podjąć decyzję, czy umrzeć, czy też pozostać dla krewnych, przyjaciółki Kim i chłopaka Adama.

Akcja rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części. Adam jest znaną gwiazdą zespołu rockowego, a Mia coraz popularniejszą wiolonczelistką. Jednakże to sprawiło, że ich drogi się rozeszły, każde z nich żyło własnym życiem, nawet się nie spotykając. To się zmieniło pewnego wieczora w Nowym Jorku.

Tym razem książka napisana jest z perspektywy Adama, również występuje narracja pierwszoosobowa. Myślę, że między innymi to czyni ją ciekawszą od Zostań, jeśli kochasz. Poznajemy w niej jego przemyślenia i styl życia, który wcale nie jest taki wspaniały i warty pożądania, jakby mogło się niektórym wydawać. Mnóstwo wywiadów, koncertów, wyjazdów w trasę, natarczywych fanów i praktycznie żadnej chwili dla siebie.
Większość ludzi sprzedałaby pewnie własną nerkę, żeby tylko spróbować życia, jakie prowadzę. A mimo to muszę sobie przypominać, że każdy kolejny dzień przeminie; upewniać samego siebie, że przetrwałem wczorajszy, więc dam radę i temu.

Nawiązując do poprzedniego akapitu dodam, że ciekawie jest przedstawiona przemiana Adama na skutek życia w stylu gwiazdy rocka. Wydarzenia z fabuły są przeplatane jego przemyśleniami, wspomnieniami i opisami drogi do sławy jego zespołu, a także utraty Mii. Ciekawe rozwiązanie, jednak to może też sprawiać, że powieść momentami się dłuży.
Zaczyna do mnie docierać, że istnieje ogromna różnica między wiedzą, że coś się stało - nawet wiedzą, dlaczego się stało - a uwierzeniem, że się wydarzyło.

Teraz tak na marginesie, bo o tym też chciałabym wspomnieć. Otóż strasznie nie podoba mi się okładka. Kompletnie nie przypadła mi do gustu. Wiem, że to nie jest najważniejsze w książce, jednak to też w pewnym sensie jej część i nie da się na nią nie zwrócić choćby odrobiny uwagi.

Ogólnie rzecz biorąc, powieść jest o wiele lepsza niż pierwsza część. Jak już wspominałam, to przede wszystkim zasługa zmiany perspektywy opisywanych wydarzeń, Mimo to i tak nie jest powalająca, po prostu takie miłe czytadło w sam raz na nudne wieczory.

Tessa

6 komentarzy:

 1. Lepsza? Nigdy w życiu. Według mnie ta część była strasznie nudna, naciągana, a czasami nawet absurdalna. Zmuszałam się żeby ją skończyć. Teraz nie potrafię opisać dokładnie co mi się nie podobało, bo czytałam to stosunkowo dawno oraz nie mam ani krzty daru do pisania recenzji.
  Co do samej recenzji: wydaje mi się dobra, może następnym razem zrób ją nieco dłuższą, daj trochę więcej własnych przemyśleń. Na Twoim miejscu, uwagi dotyczące okładki dałabym na samym początku oceny. To tyle ;)
  P.S. Raz mądry człowiek poradził mi żebym pozwoliła dodawać komentarze anonimowym czytelnikom, aby każdy mógł wyrazić swoją opinię. Polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilu ludzi, tyle opinii :) Fakt, momentami wiało nudą, jednak ta część jakoś bardziej do mnie przemówiła ;) No i bardzo Ci dziękuję za porady!

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze nawet pierwszej części, więc nie mogę się ustosunkować do opinii czy była lepsza czy gorsza. Natomiast na pewno mogę cię zapewnić, że mam ochotę się z nią zapoznać, kiedy tylko nadarzy się okazja i trochę czasu :)

  Zapraszam do mnie na www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nie jest jakaś genialna moim zdaniem, ale spokojnie możesz przeczytać ;)
   Na pewno zajrzę :)

   Usuń
 3. Zgadzam się,druga część milion razy bardziej mi się podobała i wzbudziła we mnie większe emocje.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Mię i Adama, spędziłam z nimi piękne, jesienne wieczory.
  Dodaję bloga do obserwowanych! Będę wpadać <3

  Buziaki,
  zapraszam do mnie po recenzję.
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń